Biorąc kredyt, przykładowo na dom czy też mieszkanie, jesteśmy zainteresowani naszą ratą kredytu. Trzeba przyznać, że nie zawsze do końca sami wiemy, jaka rata byłaby dla nas najlepszym rozwiązaniem. Zazwyczaj wybieramy bardzo standardową ratę równą. Natomiast dużo mniejsza część osób decyduje się na wybór raty malejącej.

 

Część kapitałowa i część odsetkowa

Każda nasza rata jest podzielona na część kapitałową oraz na część odsetkową. W momencie zdecydowania się na ratę równą każdego miesiąca część kapitałowa wzrasta, natomiast odsetki maleją. Natomiast w racie malejącej jest zupełnie inaczej. Tam kwota kapitału jest cały czas równa, a część odsetkowa ulega zmianom.

Co jest natomiast bardziej opłacalne z punktu widzenia potencjalnego kredytobiorcy?

Oczywiście rata malejąca. Tutaj decydujemy się na to, by płacić wyższą ratę. Może nie wydaje nam się to do końca ciekawym rozwiązaniem, jeśli jednak mamy pewne zarobki, nie powinniśmy się obawiać tej opcji. Jeśli przykładowo w naszym gospodarstwie domowym pracują dwie osoby, wówczas jest to zdecydowanie najlepsza do wybrania opcja. Im większa rata, tym oczywiście szybsza spłata całego kredytu. Dziś bardzo modne i powszechne jest branie kredytu na 30 lat. Oczywiście wówczas rata jest niższa, bardziej opłacalna dla nas na dzień dzisiejszy. Jak to jednak jest w rzeczywistości? W takiej sytuacji przez naprawdę bardzo długie lata musimy spłacać odsetki. Takie odsetki to setki tysięcy złotych niekiedy. Jeśli przykładowo postanowimy płacić nieco wyższą część kapitałową, wówczas możemy skrócić okres spłacania naszego kredytu do przykładowo 18 lat czy też 20. Ile w tym czasie oszczędzimy? Oczywiście wszystko zależy od tego, jaka jest wysokość naszego kredytu. Może być to jednak przykładowo 30 000 tysięcy. Czy to dużo? Zdecydowanie tak.

 

Rozwiązanie dla młodych

Oczywiście takie rozwiązanie jest przede wszystkim polecane osobom młodym. Mają one bowiem większe możliwości zarobkowe. Często szybko się rozwijają, mają podwyżki, dodatkowe źródła dochodu itp. Natomiast osoby starsze, przykładowo mające stałą pensję utrzymującą się na stałym poziomie od kilkunastu lat, nie mogą pozwolić sobie bardzo często na tak wysokie raty. Dla takich osób zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie zdecydowanie się na ratę równą.

A co w przypadku, gdy chcemy nadpłacać nasz kredyt? Oczywiście ten temat interesuje wiele osób. Nikt z nas nie lubi mieć długów. Każdy chciałby jak najszybciej spłacić swój kredyt. Nadpłacanie kredytu jest optymalniejsze wtedy, gdy posiadamy ratę równą. Jeśli zatem myślimy o takim właśnie rozwiązaniu, dobrze jest się nad tym zastanowić.

Dziś biorąc kredyt jesteśmy dużo bardziej świadomi. Nie decydujemy się tylko i wyłącznie na to, co po prostu zostało nam zaproponowane. Coraz częściej sami wnikamy, dociekamy, konsultujemy się z doradcami kredytowymi. To zdecydowanie bardzo dobre rozwiązanie. Jeśli zamierzamy wziąć kredyt, powinniśmy być świadomymi osobami, które naprawdę są w stanie poradzić sobie ze spłatą i wybrać rozwiązanie, które będzie dla nas korzystne w dłuższej perspektywie czasowej.


0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *