Pożyczki zostały stworzone z dedykacją dla ludzi z nagłą potrzebą tzw. zastrzyku gotówki. Nazywane również chwilówkami, więc jak sama nazwa podpowiada to pożyczka “na chwilę”. Większość dostępnych na rynku chwilówek jest udzielanych internetowo, z krótkim terminem zwrotu oraz na kwoty do ok. 10 000,00 zł. Brzmi kusząco – zwłaszcza, kiedy zaskoczy nas nieoczekiwana sytuacja generująca wydatki. Nie zawsze jednak wsparcie się pożyczką to dobry pomysł.

 

Cztery powody, dla których nie należy korzystać z pożyczek:

1. Kredyt hipoteczny

Jeśli  w przyszłości chcemy starać się o uzyskanie kredytu mieszkaniowego, a w historii kredytowej figurują informacje, że korzystaliśmy z pożyczek-chwilówek szansa na kredyt maleje. To czasami duże zaskoczenie dla klientów, kiedy spotykają się z odmową, a argumentem jest właśnie taki. Dlaczego tak się dzieje?

Choć pożyczki cieszą się sporą popularnością, nie mają dobrych opinii. Często jeśli osoba korzysta z takiej pożyczki oznacza, że nie może dostać pożyczki/kredytu z banku. Firmy pożyczkowe udzielają pożyczek bez względu na to, czy ktoś figuruje np w Biurze Informacji Kredytowej, jako dłużnik.

2. Zapętlenie finansowe

Jeśli mamy już inne zobowiązania, nie jest dobrym pomysłem, aby brać kolejne pożyczki, nawet jeśli naszą intencją jest pokrycie poprzednich. Może dojść do sytuacji, że w konsekwencji zadłużymy się tak, iż dalsza spłata nie będzie możliwa. Wychodzenie z zadłużeń to bardzo długa, trudna i nerwowa droga, którą niekiedy możemy przypłacić zdrowiem psychicznym.

3. Oprocentowanie

Ludzie biorący pożyczki zazwyczaj nie czytają dołączonych klauzuli czy umów, które z resztą podpisują. Może się jednak okazać, że przez własną opieszałość podpiszemy dokument, który traktuje o wysokim oprocentowaniu. Konsekwencją może okazać się zwrot dwu krotności kwoty pożyczki. Jeśli propozycja skrywa wysokie oprocentowanie, dajmy sobie czas na znalezienie lepszych warunków, innej firmy.

4. Prywatne pożyczki

Jeśli osoba prywatna (nie reprezentuje żadnej firmy) proponuje pożyczkę np: w internecie trzeba zachować szczególną ostrożność. Nie wiemy z kim mamy do czynienia, i czy osoba, która, choć proponuje korzystne warunki nie okaże się nieuczciwą, a nawet niebezpieczną. Nierzadko na tej płaszczyźnie proponowane są pożyczki pod zastaw np: nieruchomości bądź ruchomości. Warto zastanowić się, czy w razie braku możliwości spłaty będziemy skłonni oddać samochód niezbędny nam do pracy.

Pożyczki są dla ludzi, bywa, że potrafią uratować sytuację. Życie pisuje przeróżne scenariusze, a wszystkiego nie jesteśmy w stanie przewidzieć – np: wypadku, czy niespodzianego bólu zęba, który wymaga natychmiastowego leczenia. Są również sytuacje, które po prostu wymagają dodatkowych pieniędzy (np. komunia św bratanicy, chrzest, święta urodziny itp, tid).

Celem tego artykułu nie jest zniechęcenie do korzystania z usług firm pożyczkowych, lecz jedynie ostrzeżenie , kiedy lepiej z nich nie korzystać.


0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *