Z formalnego punktu widzenia umowa kredytu zawarta poprzez jednego spośród małżonków bez zgody drugiego jest ważna. Od 20 stycznia 2005 r. banki mogą udzielić kredytu jednemu z partnerów bez potrzeby wyrażenia zgody poprzez innego małżonka. Banki, bądź SKOK-i przy kredytach na wyższe sumy, bądź kredytach hipotecznych potrzebują zgody współmałżonka. Odmiennie kwestia ma się przy kredytach gotówkowych na mniejsze kwoty do paru tysięcy złotych. Jeśli osoba ubiegająca się o kredyt bądź pożyczkę będzie mieć zdolność kredytową, to przeważnie firma finansowa nie potrzebuje zgody współmałżonka na danie takiej pożyczki, lub kredytu. Dodatkowo małżonek dłużnika z uwagi na tajemnicę bankową nie zostanie, poprzez bank powiadomiony o zaciągniętym kredycie bądź pożyczce.

 

Najprościej z rozdzielnością majątkową

Rzecz jest najłatwiejsza wówczas, kiedy mamy do czynienia z tak nazywaną rozdzielnością majątkową. Żeby powstała rozdzielność, potrzebne jest zawarcie właściwej umowy w postaci aktu notarialnego. Zawarcie małżeństwa wywołuje powstawanie wspólności majątkowej, więc majątek należy po połowie do każdego małżonka – kiedy pragniemy mieć rozdzielność, należy udać się do kancelarii notarialnej. Przy rozdzielności majątkowej majątki małżonków są osobiste oraz nie odpowiadają oni nawzajem za własne długi. To najlepsze wyjście, choć nie odpowiada każdemu małżonkowi oraz może dla poszczególnych kłócić się z myślą małżeństwa.

Zgoda jedynie w wypadku dużych kredytów

Zazwyczaj zgoda współmałżonka jest żądana poprzez firmę kredytującą wtedy, kiedy konsument ubiega się o kredyt w wielkiej kwocie, m.in. kredyt hipoteczny, jaki płacony będzie poprzez wiele lat. Zgoda musi być udzielona przy wspólności majątkowej małżeńskiej, jaka zawiązywana jest mechanicznie wraz z zawarciem cywilnego związku małżeńskiego w Polsce.
Intercyza małżeńska natomiast kredyt
Podsumowując, w wypadku małych stawek jest szansa uzyskania pożyczki bądź kredytu bez zgody współmałżonka. Należy jednakże wiedzieć, iż gdy zobowiązanie nie będzie płacone, to firma finansowa (przeważnie bank) będzie mogła domagać się zapłaty od drugiego z małżonków. Wszystko dlatego, iż zawarcie związku małżeńskiego wywołuje, iż mamy do czynienia ze wspólnotą majątkową oraz wszystkie pożytki, jak również zadłużenia pokrywają razem małżonkowie. O ile niewątpliwie nie podpiszą intercyzy, więc rozdzielności majątkowej. Odrębność majątkowa pozwoli prowadzić finanse niezależnie od innego małżonka.

 

Wspólny kredyt, wspólna odpowiedzialność

Żadnych wątpliwości co do wspólnej odpowiedzialności za dług nie ma w czasie, kiedy kolejna strona też podpisała umowę kredytową. Niejednokrotnie, chociażby żona lub mąż nie musi przedstawiać dowodów na temat własnych dochodów, natomiast bank oferując kredytu, może np. zupełnie zdać się na zdolność kredytową jednego małżonka. Gdy jednakże podstawowy kredytobiorca nie daje rady zapłacić zobowiązania, bank zwróci się po zapłatę do innego, chociażby kiedy wcześniej nie interesował się jego zdolnościami finansowymi.


0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *