Wpisanie kredytu do księgi wieczystej należy do ostatnich ruchów mających związek z kredytem pod hipotekę. Banki traktują hipotekę jako najważniejsze zabezpieczenie udzielonych przez nie kredytów. Sama czynność jest bardzo łatwa. Można ją wykonać na dwa różne sposoby. Usługę wpisu kredytu można zlecić notariuszowi, co może jednakże zaskoczyć negatywnie pod względem ceny. Możemy to także zrobić samemu. W tym wypadku potrzebować będziemy trochę wiedzy. W poniższym artykule podpowiemy jak to zrobić.

Samodzielnie czy przez notariusza?

Można zupełnie samodzielnie wpisać bank do księgi wieczystej albo skorzystać z usług notariusza. Decyzję, którą opcję najlepiej będzie wybrać, uzależniona będzie od kwoty, którą za taką usługę będzie chciał pobrać wybrany przez nas rejent.

Wedle obserwacji większa część notariuszy pokrywa sobie z takiej usługi niską taksę notarialną. Jak informują klienci, notariusze potrafią zażądać nawet 500, 700, a nawet 1000 zł. Dobry biznes, tym bardziej iż praca w takim wypadku zajmie praktycznie kilka minut. Jest to zupełnie nieadekwatna kwota. Maksymalne koszty powinny wynosić w takim przypadku 100-300 zł. Warto więc dokładnie przemyśleć wykonanie tejże czynności samodzielnie. Całość zajmie nam niewiele czasu i nie jest nazbyt skomplikowana. Warto zapoznać się ze wszystkimi niezbędnymi informacjami, które musimy posiadać celem ustanowienia hipoteki w księdze wieczystej.

 

Dlaczego hipoteka musi być wyższa od kredytu?

Banki na ogół stosują hipotekę o wartości 150%-200% wartości zaciągniętego przez klienta kredytu. Banki ustalają taką stawkę według swojej polityki indywidualnej. Nie oznacza to, iż jest cała kwota do oddania (kredytu razem z odsetkami albo innymi dziwnymi wariacjami). Jest to tylko i wyłącznie kwota zabezpieczenia dla banku. Bank do tejże kwoty może ściągać kredyt razem z zaległościami, jeżeli kredytobiorca nie będzie chciał regulować swoich należności. W rozumieniu banku taką wartość stanowi zabezpieczenie jego interesów na wypadek, gdyby termin odzyskiwania należności znacznie się przedłużał.

 

Koszty wpisu kredytu do księgi wieczystej

Opłata za wniosek na poczet ustanowienia hipoteki to koszt 200 zł. Jest to cena, którą trzeba zapłacić na rzecz sądu. Opłatę trzeba będzie wnieść jeszcze przed złożeniem wniosku. Bez niej nasz wniosek nie zostanie przyjęty. Jeszcze niedawno opłata była wnoszona na podstawie skarbowych znaczków. Od pewnego czasu w kasie sądu otrzymamy potwierdzenie, które trzeba będzie znaleźć razem z wnioskiem do biura podawczego. Jeżeli będziemy składać wniosek poprzez notariusza, należność będzie pobrana właśnie przez niego.

 

Ile czasu trwać będzie wpis hipoteki?

Jest to uzależnione od sądu, który będzie rozpatrywać nasz wniosek. Na terenie naszego kraju jest to dosyć zróżnicowana kwestia. W jednych sądach wpisy hipoteczne zajmują parę dnie, w innych nawet i kilkanaście miesięcy. Jak dokładnie będzie to wyglądać w naszej sytuacji, można sprawdzić na stronie internetowej albo zadzwonić do sekretariatu wybranego sądu.


0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *