Obecnie mnóstwo osób każdego roku wnioskuje o jakiś kredyt. Najczęściej są to kredyty na zakup nieruchomości, ponieważ niewiele osób może pozwolić sobie na jej kupienie za gotówkę. Zazwyczaj odkładanie takiej sumy zajęłoby lata. Dlatego też wiele osób woli uzyskać kredyt, a następnie regularnie go spłacać korzystając już z komfortu, jakim jest posiadanie swojej własnej nieruchomości. Czasem może się zatem wydawać, że złożenie takiego wniosku i otrzymanie kredytu, to niezwykle prosta sprawa. Jednak zdecydowanie tak nie jest. By otrzymać kredyt, należy spełnić szereg różnych formalności, a bank musi pozytywnie rozpatrzyć nasz wniosek.

 

Pierwszy krok

Na samym początku bank przeprowadza analizę osobistą, dotyczącą nas personalnie. W tej analizie brany pod uwagę jest między innymi nasz wiek czy też ilość osób, która znajduje się w naszym gospodarstwie domowym. Poza tym oceniana jest również nasza sytuacja prawna oraz inne posiadane przez nas obciążenia finansowe, a mogą być to między innymi alimenty.

Kolejnym krokiem jest natomiast analiza finansowa. Trzeba przyznać, że jest to podstawa. Bank musi zweryfikować, jakie mamy dochody, czy są one stabilne, z jakiej umowy pochodzą itp. Warto mieć również świadomość tego, że każdy bank zupełnie inaczej zaopatruje się na tego typu kwestie. To natomiast oznacza, że nasza zdolność finansowa może mieć różne wartości w różnych bankach.

 

Następny krok to natomiast analiza prawna

Podczas niej sprawdzane są między innymi wszystkie dokumenty, które dotyczą danej transakcji kredytowej. Poza tym bierze się pod uwagę również ogólną sytuację prawą, umowę przedwstępną czy też samego dewelopera. Pracownicy banku bardzo skrupulatnie sprawdzają wszystkie te elementy, by wykluczyć ewentualność, iż bank może zostać narażony na jakieś ryzyko.

Ostatnia już kwestia to natomiast analiza samej nieruchomości. Choć jej wycenę zazwyczaj zlecamy sami, zleca ją również i bank. Dzięki temu może realnie ocenić ile pieniędzy dostanie za nią wtedy, gdy zostanie ona przejęta od klienta. Bank zawsze bowiem bierze taką ewentualność pod uwagę. Niestety zdarza się tak, iż kredytobiorcy nie spłacają swoich zobowiązań. To natomiast prowadzi do tego, że nieruchomość pozostaje w rękach banku. Może on zatem również odrzucić wniosek ze względu na to, iż uważa ją za mało atrakcyjną. Co bowiem robi bank wtedy, gdy taką nieruchomość przejmuje? Oczywiście stara się ją bardzo szybko upłynnić. Jednak gdy wychodzi z założenia, że nieruchomość się szybko nie sprzeda, wówczas może nie chcieć udzielić na nią kredytu.

 

Banki oczywiście biorą różne inne rzeczy także pod uwagę

Między innymi bardzo ważna z ich perspektywy jest historia kredytowa. Mnóstwo osób decyduje się na to, by brać różne rzeczy na kredyt i terminowo je spłacać, aby pokazać bankowi w trakcie składania wniosku, iż są oni rzetelnymi kredytobiorcami. Banki uważnie się natomiast temu przyglądają i weryfikują, jak dane zadłużenie było spłacane. W przypadku spóźnień do 30 dni zazwyczaj są one uznawane za normalne. Natomiast jeśli mieliśmy problem ze spłatą powyżej tego terminu, wówczas bank może mieć co do naszego wniosku kredytowego poważne zastrzeżenia.


0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *