Czy ktoś, kto ma już kredyt lub jest zadłużony w innej firmie, na przykład nie płaci za komórkę, może uzyskać pożyczkę. Istnieją takie możliwości, ale każda sprawa jest zawsze indywidualnie traktowana.Bank lub każda inna firma udzielająca pożyczek nim to zrobi, może sprawdzić nasze możliwości kredytowe na kilka sposobów. Po pierwsze zbiera informacje w BIK, czyli Biurze informacji Kredytowej. Działa ono w Polsce od połowy lat 90. ubiegłego wieku. Znajdują się tam informacje o obecnych pożyczkach i tym jak są spłacane oraz zaciągniętych wcześniej kredytach. Ile ich było, na jaką wysokość i czy zadłużenie było regulowane w terminie.

Ważne, czy spłacasz swoje zadłużenie

Jeżeli więc ktoś ma już jakiś kredyt, ale spłaca go bez kłopotów to jest szansa, że dostanie kolejny. Ale w tym wypadku wiele zależy od wysokości dochodów. Bank sprawdza nie tylko ile one wynoszą kwotowo, ale także, ile pieniędzy przypada na członka rodziny i o jaki procent się one realnie zmniejszą, gdy pojawia się konieczność regulowania kolejnego zadłużenia. Czy po prostu to, co zostanie wystarczy na tak zwane życie. Udzielający kredyty ma również prawo zażądać dostarczenia zestawienia miesięcznych wydatków na utrzymanie rodziny. Drugiego kredytu nie otrzyma ktoś, kto nie posiada miesięcznego zapasu finansowe na spłatę wszystkich pożyczek. To jeszcze nie wszystko. Nawet jeżeli zarabia się dużo i teoretycznie wydaje się, że stać kogoś na kolejną pożyczkę, to bank sprawdza kolejny element. Chodzi o źródło i regularność otrzymywania dochodów. Czy pochodzą z prowadzenia własnego interesu, umowy o pracę lub innej formy zatrudnienia. Bank będzie również analizował, jakie są gwarancje, że na tej samej wysokości utrzymają się one przez lata spłaty zadłużenia.

Korzystaj z instytucji pozabankowych

Kolejny kredyt można również otrzymać, gdy ma się już jeden korzystając z instytucji pozabankowych, które często są bardziej liberalne w ocenie zdolności do spłacania kolejnej pożyczki. Często dają je nawet gdy ma się kłopoty ze spłatą obecnego zadłużenia lub były takie w poprzednich latach. Takie instytucję często udzielają pożyczki bez sprawdzania historii kredytowej klienta w BIK lub nie wymagają zaświadczeń o dochodach. Zamiast tego stosują inne zabezpieczenia.Chodzi na przykład o takie, które polegają na tym, że pożyczkę wraz z wierzycielem bierze również dodatkowa osoba, bez kłopotów finansowych.

Dzięki temu pożyczki mogą być również dostępne dla tych, którzy nie tylko nie mają już zdolności kredytowej, ale komornika na głowie.Jednak bez względu na to, jak bardzo i szybko posiadacz jednego kredytu potrzebuje kolejnego, to lepiej zbadać wiarygodność firmy, w której chce się wziąć następną pożyczkę. Sprawdzić trzeba oferowane przez nią warunki finansowe. Dowiedzieć się, jakie jest na przykład RSO, czyli realna stopa oprocentowania. Można także zapoznać się z listą ostrzeżeń znajdującą się na przykład na stronie Komisji Nadzoru Finansowego, gdzie znajdują się firmy budzące wątpliwości co do ich uczciwości. Można też popytać znajomych, czy korzystali z usług takiej firmy i jaką ewentualnie polecają.


0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *