KRD jest skrótem Krajowego Rejestru Długów. W tym artykule, przedstawimy czym tak na prawdę jest rejestr, kiedy do niego trafiamy oraz dlaczego lepiej unikać wpisania do rejestru.

Krajowy Rejestr Dłużników funkcjonuje od 2003 roku i jest niczym innym jak biurem informacji gospodarczej, zbierającej i gromadzącej dane na temat osób posiadających długi. Informacje znajdujące się w rejestrze informują nas o stanie zadłużenia oraz o ewentualnym dłużniku, który nieterminowo wywiązuje się ze swoich zobowiązań finansowych.

 

Kiedy możemy trafić do rejestru?

Lista przyczyn, za jakie możemy trafić do Krajowego Rejestru Dłużników jest bardzo długa, jednak krótko postaramy się poniżej omówić każdy element tej przyczyny. Poniżej przedstawiamy przykłady:

  • niezapłacenie faktury w terminie,
  • niespłacanie alimentów w wyznaczonym czasie,
  • niezapłacony rachunek za dostarczane nam usługi,
  • niezapłacony czynsz,
  • niezapłacony mandat,
  • niewywiązywanie się ze zobowiązań Urzędu Skarbowego czy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz wszelkich innych urzędowych opłat,
  • niespłacone pożyczki lub kredyty,

Jak widzimy powyżej, wystarczy chwila omyłki za zaleganie czynszu, niezapłaconej faktury w czasie, a nawet niezapłacony mandat za brak biletu powoduje, że możemy już zostać zgłoszeni do biura informacji dłużników.

 

Dlaczego lepiej nie trafić do Krajowego Rejestru Dłużników?

Do rejestru mogą trafić zarówno konsumenci, osoby prawne, jak i firmy. Dla potencjalnego kupca ważną informacją jest czy dana firma, dany przedsiębiorca znajdują się w takim rejestrze. W taki sposób mają możliwość sprawdzenia jego wiarygodności czy wypłacalności. Tak też jest w przypadku deweloperów, w taki sposób osoby fizyczne mogą zweryfikować czy dany przedsiębiorca rzetelnie prowadzi swój biznes oraz, czy jego firma jest wypłacalna. Tak więc, w dzisiejszym świecie handlu, taki rejestr jest nieodłączonym elementem we wszystkich dokonywanych czynności biznesowych.

 

Bank nie udzieli Ci kiredytu

Z pewnością istotnym problemem, dla które osób znajdą się w takim rejestrze stanowi odmowa uzyskania kredytu przez instytucje. Co więcej, istnieje prawdopodobieństwo, że również przyznanie pożyczki z instytucji zewnętrznej może nie zostać nam przyznana. Dostęp do takiego rejestru jest ogólnodostępny, dlatego też nie jesteśmy w stanie ukryć wszelkich zadłużeń i związanych z tym konsekwencji. Gdy będziemy starać się uzyskać wszelkie usługi np. usługi telekomunikacyjne, możemy również mieć problem z podpisaniem umowy oraz dostępem do naszego domostwa. Interesująca też jest sfera wynajęcia mieszkania. Gdy najemca sprawdzi rejestr oraz zweryfikuje naszą ewentualną niewypłacalność, ma prawo nie podpisać z nami umowy.

Podsumowując, warto zwracać uwagę na wszelkie “małe, drobne” niedopłacone rachunki. Niewielkimi nieopłaconymi zobowiązaniami możemy narobić sobie utrudnień w życiu codziennym. Co więcej, warto założyć konto oraz sprawdzać co najmniej raz na 6 miesięcy czy nie widniejemy w takim rejestrze. Taka usługa jest dostępna bezpłatnie.


1 Komentarz

Adam · 23 grudnia 2019 o 01:09

Interesujący artykuł. Dobrze się czyta.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *